Skifter


Bækkeskov Gods Præstø Amt, 1696-1850, sogne og stednavne
Bjæverskov Herred 1809-1848, sogne og stednavne
Bregentved Gods Præstø Amt 1732-1874 og Sorø Amt 1732-1764, sogne og stednavne
Bregentved Gods Sorø Amt, 1790-1851, sogne og stednavne
Gisselfeld Kloster Gods i Præstø Amt, 1700-1830, sogne og stednavne
Frendelev Bys Gods, i Damsholte Sogn 1774-1850
Gjorslev Gods, Stevns, 1768-1850, sogne og stednavne
Høvdingegårds Gods, 1799-1851, sogne og steder
Jomfruens Egede Gods 1720-1850, sogne og stednavne
Juellinge Gods 1736-1829, sogne og stednavne
Jungshoved Gods Præstø Amt 1761-1835, sogne og stednavne
Keldbymagle 1803-1831, sogne og stednavne
Klintholm Gods 1770-1831, sogne og stednavne
Klintholm Gods 1790-1834
Klintholm Gods 1834-1851
Københavns Universitet Gods III, Præstø Amt, 1755-1851, sogne og stednavne
Lilliendahl Gods 1777-1833, sogne og stednavne
Lindersvold Gods og Strandgård, Præstø Amt, 1707-1850, sogne og stednavne
Peters Gård Gods 1774-1812
Rosendal Gods 1719-1850, sogne og stednavne
Tryggevælde Amt 1732-1808
Vemmetofte Kloster Gods 1704-1845, sogne og stednavne
Vordingborg Rytterdistrikts Birk 1721-1770, sogne og stednavne
Ålebækgård Gods 1771-1850

Noter

Bækkeskov Gods

Baarse Beldringe Faksinge
  Everdrup Bækkeskov, Bøgesø, Bregnegården, Engelstrup, Everdrup, Hemmestrup, Nyprøve, Skovhuset ved Stavnstrup, Skovhuset ved Engelstrup, Stavnstrup, Tyrehuse, Hellede Mølle
  Snesere Broderup, Lille Røttinge, Store Røttinge, Sjolte, Nørre Smidstrup, Snesere Torp, Sølperup, Teglbrænderhuset, Strandhuse
Fakse Fakse Jyderup
  Kongsted Hyllede, Leestrup
  Roholte Strandhuse
Hammer Næstelsø Næstelsø, Lille Tvede, Bækskov Strand, Bødkerhuset, Bødkermarkshuset, Kortbankehuset, Malthuset, Musebølle, Porthuset i Springmarke, Vevekes hus ved Stranden

Bjæverskov Herred, Præstø Amt

Bjæverskov Gummersmarke, Kulerup, Lundsgårde, Vemmedrup
Endeslev  
Gørslev Slimminge, Bøjede, Kohavegård, Østervang, Nyvang, Mikkelborg
Herfølge Åshøj, Svansbjerg, Vedskølle
Himlingøje  
Hårlev  
Køge Land  
Lellinge  
Lidemark Læskovshuset
Sædder Alkestrup, Hejnerup, Kulerup, Lundsgård, Ringsbjerg, Vemmedrup, Rapperhusene
St. Tårnby  
Valløby  
Vollerslev Fløjterup, Juellund, Espehuset, Carlsagerhuset, Terslevmosegården, Overdrevsgården
Vråby Skrosbjerg

Bregentved Gods, Præstø Amt

Bjæverskov Endeslev Endeslev
  Hårlev Ammerup, Hårlev, Lille Linde, Lille Tårnby, Lystrup, Piberhus,
  Sædder Alkestrup, Hejede Huse, Hejnerup, Kanderød,  Sonnerup, Sprettinge, Tolstrup, Boholtehus, Pokkestensgård, Sprettingegård
  Vråby Skrosbjerg
Fakse Alslev Alslev, Bonderød, Gannebroe, Ganeskov, Tågerup, Holtegården, Steglesnogshus
  Fakse Fakse Mark, Tokkerup, Værløse, Gyllemosehus, Tuegårdshuse
  Karise Gammelby, Jørslev, Karise, Olstrup, Pebringe, Store Linde,  Totterup, Studevængegård, Tryggevælde Tinghus, Vadstruphuset
  Kongsted Borup, Hyllede, Leestrup, Neder Brødebæks Mølle, Over-brødebæks Mølle, Grunderup
  Sønder Dalby Aas, Babberup, Dalby, Dalby-Borup, Druestrup, Høsten, Jenstrup, Rode, Tågerup, Viverup, Druestrup Hyrdehus, Skumpehus
  Øster Egede Aas, Viverup
  Tureby Børsted, Dyrehavehuse, Ingelstrup, Kanderød, Kæderup, Nyby, Nyhuse, Slottehuse, Tureby, Turebyholm, Turebyholm Dyrehave, Hæssehuset, Kaalhuset, Ladagerhus, Prostehuset, Skovgabshus, Storkehus, Trundhjemshuse, Åledshus
Stevns Frøslev Frøslev, Mariehøj
  Hellested Arnøje, Barup, Hellested, Juellinge, Taastrup
  Holtug Bøgeskovshus
  Lyderslev Lejertofte
Tybjerg Aversi Aversi
Sorø Amt, Ringsted Haslev Hasle, Nyskov, Temstrup, Ulse Sø, Uhren (Urnen)
Frostehuset, Kilderishuset, Lillemarkshuset, Nordskovhuset, Piberhus, Statashuset, Sønderskovshuset, Urnehuset
  Terslev Hastrup, Høsten Torp, Kværrede, Tollerød, Tjæreby, Ulstrup, Årløse,
Bøgenakkehuset, Hebogård, Lundehuset, Nørre Slettehus, Pasbjerghuset, Råhuset, Stengelstrup Skyttehus, Tvedehuset, Tørvelyngshuset, Tågehuset
  Øde Førslev Hesselbjerg (ingen), Simmendrup (ingen), Levetoftehuset
  Freerslev Høsten Torp, Langesnog, Annesgård, Farigmagshuset, Hestehavehus, Holtegård, Holtestrædehuset, Kirkehuset, Klokkehus, Munkehuset, Præsteskovshuset, Sporhuset

Gisselfeld Kloster Gods i Præstø Amt

Bårse Everdrup, 1807 Axeltved, Everdrup, Størlinge, Tågeskov, Bøgesø
  Snesere Over Even, Snesere, Snesere Torp, Brøderup
Fakse Fakse Ebbeskov, Fakse Præstevænget
  Kongsted, 1715 Borup Hestehave, Hyllede, Kongsted-Borup, Øvre Brødebæk Mølle, Grunderup, Leestrup, Lundehuset, Skjelbækshuset, Tornemark
  Sønder Dalby Rode (1stk)
  Ulse Ålebækshuset, Fritzehus, Nielstrup, Olstrup, Skoverup, Ulse, Ulse Mark, Sandhuset
Hammer Mogenstrup Borupgård ?
  Toksværd, 1729 Boserup, Dysted, Gødstrup, Nystedhuset, Porsemose, Porsemosehuset, Toksværd, Kratzerhuset
Tybjerg Aversi, ok Aversi, Assendrup Hovmark
  Herlufmagle, 1773 Herlufmagle, Capionshuset, Spragelse, Torvelyngshuset, Vasehuset, Gjeldsted
  Tybjerg, 1773 Bækstruphus, Hækkerup, Tybjerg, Tybjerglille, Sønderskovshuset, Svalebækshuset
  Vester Egede Åledshuset, Nedre Brødebæk Mølle, Denderup, Vester-Egede, Hesede Skov, Præsterum Huse, Rønnede, Bolbrohuset
Ringsted Bråby Bråby, Duelund, Hesede Sø Torup, Doblerhuset, Væverhuset, Friderikshus ved Gisselfeld, Slotshuset, Dyrehavehuset
  Øde Førslev  
  Teestrup Teestrup
  Haslev Troelstrup, Lysholmhuset
  Sneslev Fredsgårde, Almstofte
København Ølsemagle, 1732  
  Ishøj, 1732 Tranegilde

Gjorslev Gods

Valløby Prambrohuset
Holtug Gjorslev, Gjorslev Bøgeskov, Holtug, Raahoved Skov, Råby, Allehuset i Bøgeskoven, Klokkehuset, Nørremosehuset, Nørreskovhus, Præsteskovhus, Skansehuset, Skovfogedhuset
Lille Heddinge Lille Heddinge
Magleby, Stevns Klippinge, Magleby, Magleby Huse, Råmose, Skæppelund, Køyehuset, Mosehuset, Møllesøhuset, Præstøhuset, Søholm Vagthus, Skomagerhuset ved Møllesø,
Store Heddinge Bjælkerup, Kongeskoven, Renge, Seinhus, Sierslev, Store Heddinge, Tommestrup, Sierslev Mølle
Strøby Strøby, Strøby Egede, Strøby Kro, Strøby Mølle
Varpelev Varpelev
Højerup Højerup
   

Høvdingegård Gods

Kalvehave Balle, Balle Skov, Balle Strandhus, Viemose, Vestenbæk
Mern Badebthusene, Græsholtehuset, Græsvængehuset, Høvdingegård, Kindvig, Kindvig Skov, Lunden,  Mern Skov, Sønder Mern, Sageby, Sageby Sogn, Stubbevænget

Jomfruens Egede Gods

Fakse Fakse Fakse Strand, Hovby, Jyderup, Sandhuset
  Kongsted Eskildstrup, Hyllede, Kongsted, Svennerup, Tingerup
  Sønder Dalby Aas, Babberup, Bankevængshuset, Dalby, Druestrup, Frenderup, Høsten, Jenstrup, Rode, Tågerup, Brodegården, Kielstrupgården, Vispingehuset, Viverup hus,
  Øster Egede

Aas, Atterup, Jomfruens Egede, Hejede, Nyrup Mølle, Nyrupgård, Viverup
Dyrehavehuset, Gammelvangshuset, Kohavehuset, Limovnshuset, Lygtehuset, Monteholthuset, Piphuset, Rønholtehuset, Rugvængehuset,  Rødeledshuset, Røghuset, Sandhuset,  Skinderledshuset, Væverhuset,  Ødevængshuset, Vispingehuset

Ringsted Ørslev Ørslev

Juellinge Gods

Hårlev Ammerup, Hårlev, Hårlev Overdrev, Lille Linde, Lystrup, Lille Tårnby
Alslev Alslev, Alslevgaard, Bonderød, Hyrdehus, Gannebro, Steglesnogshus
Fakse Værløse, Tokkerup, Basse Huset
Karise Gammelby, Jerslev, Karise, Olstrup, Pebringe, Store Linde, Totterup
Basse huset,  Grøfteledshus, Hellested brohus,  Kulagergården og huset, Løghuset,   Overdrevshus, Tryggevælde gård
Frøslev Frøslev, Møllemarkshuset, Slågårdshus
Hellested Arnøje, Barup, Hellested, Nyby, Taastrup
Hestehavehus,  Juellinge Mølle, Nyholtehuset
Lyderslev Lejdertofte, Nyholtshuset
? Hovmandsledshuset i Alslev/Karise.

Jungshoved Gods

Bårse Allerslev Allerslev, Ammendrup, Gederød, Kragevig, Neble, Neblegården, Rekkende, Tjørnehoved, Lillemarksskoven
  Beldringe Oregård, Oregårds Vænge, Nørrespindshuset
  Bårse Broskov, Friborghuset
  Jungshoved Ambæk, Bønsvig, Store Hestehave skovfogedbolig, Jungshoved, Hovmarkshus, Roneklint, Øen Smidstrup, Søbygård, Stavreby, Stenstrup, Skovængehus, Fuglsangshuset
  Mern Sandvig, Skalsby, Tågeby
  Præstø Nysø Hovmarkshuse, Nysøgård, Ole Hans Kro på Præstø Overdrev, Friborrehuset, Møllehjørnehuset
  Skibinge Christinelund, Egebjerg, Endegårde, Lundegård huse, Revsvænge Skov, Skibinge, Øen Skovhuse, Smidstrup Hovgårde, Tubæks Mølle, Hestehavehuset
  Øster Egesborg Kræmmervænge, Hovmarks Vænge, Valløbo, Valløbogård
Hammer Lundby Lundby

Keldbymagle

Elmelunde Elmelunde, Hjertebjerg, Klosterskovgården, Råbylille, Østermark
Keldby Keldby, Keldbylille, Keldbymagle, Kuldegården, Landsled Mølle, Oddermose, Pollerup,  Spejlsby, Tostrup, Ullemarke, Vængegården
Borre Borre, Nyborre, Nørre Vestud, Råbymagle, Ålebæk
Magleby Magleby, Busene, Busemarke, Mandemarke, Sømarke

Klintholm Gods

Borre Nørre Vestud, Råby, Tiendegården
Elmelunde Elmelunde, Østermark
Keldby Spejlsby
Magleby, Møn Busemarke, Busene, Karensby, Klinteskoven, Klintholm, Magleby, Mandemarke, Stubberup
Bjergemark huse, Østre Mølle, Stengården, Skovfogedhus

Københavns Universitets Gods III, Præstø Amt

Bjæverskov Endeslev Endeslev
  Gørslev Fuglsang, Gørslev
  Hårlev Ammerup
  Herfølge Gl. Køgegård ?, Standskovhuset?, Svansbjerg
  Lidemark Lidemark
  Sædder Ringsbjerg, Sædder
  St. Tårnby St. Tårnby
Baase Udby Udby
Fakse Fakse Fakse, Hovby, Rejnstrup, Elsborghuset, Vallebo
  Kongsted Kongsted-Borup
  Sønder Dalby Rode, Store Rodegård
Hammer Rønnebæk Stenstrup
  Toksværd Gødstrup
Stevns Lille Heddinge Lille Heddinge
  Store Heddinge Bjælkerup, Renge, Tommestrup, Store Heddinge
  Hellested Hellested
  Lyderslev Lyderslev
  Strøby Strøby
Tybjerg Herlufmagle Herlufmagle
  Skt. Mortens, Næstved Åderup
  Skelby Kagstrup
  Tybjerg Nymølle, Orup

Lindersvold Gods

Baarse Snesere Åside, Brøderup, Store Røttinge, Sjolte, Nørre Smidstrup, Snesere, Tappernøje Kro
Fakse Fakse Fakse, Jyderup
  Hylleholt Elmue Folehave, Favreby, Vagthusene,
  Kongsted Eskildstrup, Gavevænge huse, Hyllede, Leestrup, Skyttehuset,
  Roholte Store Elmue, Feddelhuse, Hyllinge Skovhus, Krageborghuset, Lindersvold, Strandhuse, Mosebølle, Mosebølle Strandhuse, Orup, Roholte, Sivet, Smedevængehuset Strandgård, Stranden, Vindbyholt, Brohus Mølle, Lindersvold Strandhuse. Fjerl
Stevns Lille Heddinge Lille Heddinge
    Kragebrink, Tiere Kro

Liliendal Gods

Bårse Kalvehave Balle, Sageby Mølle, Tærø, Kræmmervængegården
  Mern Kindvig, Mern Mølle, Sønder Mern, Nørre Mern, Østergård,
  Vordingborg Landsogn Bakkebølle, (Græsbjerg)
  Øster Egesborg Braskeskov, Øster Egesborg, Hegnehuset, Kræmmervænge, ved Skovhuse, Lilliendal, Rostofte, Kohave Skov, Skovhuse, Stivænge, Stårby, Tolstrup, Vallebogården, Jomfruhuset, Hulebækhuset, Skuderup, Svendssmedhuset

Rosendal Gods

   
Fakse (steder) Borrishoved, Ebbeskov, Fakse, Fakse Strand, Favreby, Fuglsang, Hovby, Jyderup, Lille Elmue, Rejnstrup, Strandhusene, Strandhoved, Strandlodden, Tystrup, Vallebo, Vråmose
Fakse (huse) Allehus ved Rosendal, Bleghuset, Blåbæk Mølle, Dyrehavehuset ved Rosendal, Ellebækhuset = Tranehuset, Enghavehus, Favreholtshuset, Indelukkethuset i Strandhoved, Kohavehuset, Kæmpekrogshuset, Kålhavehuset, Limgravhuset, Margrethelund, Prøvegårdshuset, Pulvergård, Rødehus, Råmosehuset, Skjoldhøjhuset, Storkehuset, Vråmosehuset i Rejnstrup, Øllemosehuset
Kongsted, Eskildstrup, Hyllede, Leestrup, Krageborghuset
Tureby Dyrehavehuset, Rødehus, Storkehuset
Snesere Sjolte

Vemmetofte Kloster Gods

Fakse Alslev Holtegården, Tågerup, Smedehus Overdrev
  Fakse Ebbeskov, Ebbeskovhuset, Elmue, Lille Elmue, Fakse, Hovby, Elmuehuset, Limgravhus, Limkule, Stubberup, Stubberup Overdrev, Skovfogedhus, Overdrevshus, Vivede, Vivede Møllehus, Rynkevængehuset ved Vivede, Skuderuphuse, Brandskovshuset, Truntevænge i Vivede
  Hylleholt, del af Fakse Sogn Hylleholt, Kissendrup, Strandskoven, Strandskovshuset, Stibakkehusene
  Kongsted Eskildstrup
  Spjellerup Skuderup, Skuderuphuset, Snekkelstrup, Spjellerup Hospital, Truntevangshuset, Spjellerup Mølle, Spjellerup Kro, Strandskoven, Vesterskovshusene, Rødeledshuset. Mørkehuset
  Vemmetofte Dyrehaven, Hornskov, Kirkebro, Myrehuset, Mørkehuset, Vesterskov, Vesterskovhuset, Ellebækshuset, Vemmetofte Værtskro
Stevns Havnelev Havnelev, Havnelev Hospital, Skørpinge, Holmehuset, Højstruphuset, Skørpinge Skole, Plushusene, Havnelev Mølle
  Hellested  
  Lille Heddinge  
  Lyderslev Lyderslev, Gevnø, Lund, Højstrup, Højstrupgård, Fællesskovshuset, Lundeledshuset, Morreskovhuset, Vissemosehuset, Skidenledshuset = Gevnø Markhus
  Smerup Smerup, Torøje, Lille Torøje, Torøje Mølle, Marelundshuset

Vordingborg Rytterdistrikts Birk

Bårse Allerslev, 1645 Ammendrup, Gederød, Kragevig, Neble, Neble Torp, Nebølle, Rekkende, Tjørnehoved,  Ugledige
1750 Beldringe Dyrlev, Hastrup, Faksinge,
1686 Bårse Broskov, Risby, Skovbygård
1688 Everdrup Bøgesø, Hemmestrup
1694 Jungshoved Ambæk, Bønsvig, Fuglsangshuset ved Roneklint, Roneklint, Smidstrup, Stavreby, Stenstrup
1696 Kalvehave Balle, Ellebrudgård, Lang, Langebæk, Langø, Røsbjerg Gård, Skovledgården, Stensby, Stensby Mølle, Tærø, Vestenbæk, Viemose, Vrangsgårde
- Mern Badebygård, Høvdinghus, Kindvig, Nørre Mern, Sageby, Sageby Mølle, Sandvig, Skalsby, Sønder Mern, Sønder Mern Mølle, Tågeby
1691 Præstø -
1691 Skibinge Egebjerg, Endegårde, Skovhuse, Øen Skovhuse, Smidstrup, Tubæk Mølle,
1697 Snesere Kierlinge Tvede, Over Evne, Snesøre?, Smidstrup, St. Røttinge, Åside,
1645 Udby Grumløse, Skallerup, Teglstrup
1679 Vordingborg Land Bakkebølle, Græsbjerg, Hulemose Mølle, Knudsby, Nyråd, Oringe, Masnedø, Nygårds Mølle, Rostgårdshus, Vintersbølle
1674 Ørslev Fæby, Græsbjerg
1718 Øster Egesborg Eskebjerg, Kræmmervænge, Lekkende, Røstofte, Skuderup, Stårby, Tolstrup, Sønder Skovhuse
Hammer Hammer, 1647 Blangslev, Fårup, Hammer, Hunstrup, Ring, Torup
1710 Kastrup Neder Vindinge, Nygårdshus, Næs, Oreby, Ornebjerg, Stensbjerg, Stuby
-- Køng Avnø, Kostræde, Køng Gårde, Køngø, Sallerup
1710 Lundby Lundby Torp
1728 Mogenstrup Blangslev, Pederstrup
1728 Næstelsø Næstelsø
1645 Rønnebæk Rønnebæk-Torup
1739 Sværdborg Hellevad Mølle, Kastelev, Skaverup, Neble, Over Vindinge, Remkolde, Svindinge, Snertinge,
1729 Vester Egesborg Smedehuset, Vester Egesborg, Vinderup
Møn Nyord Nyord Land