Skifter


Bregentved Gods Præstø Amt 1732-1874 og Sorø Amt 1732-1764

Bregentved Gods Sorø Amt, 1790-1851

Gisselfeld Kloster Gods i Præstø Amt

Gjorslev Gods 1768-1850

Jomfruens Egede Gods 1720-1850

Juellinge Gods 1736-1829

Klintholm Gods 1770-1831

Klintholm Gods 1790-1834

Klintholm Gods 1834-1851

Rosendal Gods 1719-1850

Tryggevælde Amt 1732-1808

Vemmetofte Kloster Gods 1704-1845


Noter

Bregentved Gods, Præstø Amt

Bjæverskov Endeslev Endeslev
  Hårlev Ammerup, Hårlev, Lille Linde, Lille Tårnby, Lystrup, Piberhus,
  Sædder Alkestrup, Hejede Huse, Hejnerup, Kanderød,  Sonnerup, Sprettinge, Tolstrup, Boholtehus, Pokkestensgård, Sprettingegård
  Vråby Skrosbjerg
Fakse Alslev Alslev, Bonderød, Gannebroe, Ganeskov, Tågerup, Holtegården, Steglesnogshus
  Fakse Fakse Mark, Tokkerup, Værløse, Gyllemosehus, Tuegårdshuse
  Karise Gammelby, Jørslev, Karise, Olstrup, Pebringe, Store Linde,  Totterup, Studevængegård, Tryggevælde Tinghus, Vadstruphuset
  Kongsted , Hyllede, Leestrup, Over-brodebæks Mølle
  Sønder Dalby Aas, Babberup, Dalby, Dalby-Borup, Druestrup, Høsten, Jenstrup, Rode, Tågerup, Viverup, Druestrup Hyrdehus, Skumpehus
  Øster Egede Aas, Viverup
  Tureby Børsted, Dyrehavehuse, Ingelstrup, Kanderød, Kæderup, Nyby, Nyhuse, Slottehuse, Tureby, Turebyholm, Turebyholm Dyrehave, Hæssehuset, Kaalhuset, Ladagerhus, Prostehuset, Skovgabshus, Storkehus, Trundhjemshuse, Åledshus
Stevns Frøslev Frøslev, Mariehøj
  Hellested Arnøje, Barup, Hellested, Juellinge, Taastrup
  Holtug Bøgeskovshus
  Lyderslev Lejertofte
Tybjerg Aversi Aversi
Sorø Amt, Ringsted Haslev Hasle, Nyskov, Temstrup, Ulse Sø, Uhren (Urnen)
Frostehuset, Kilderishuset, Lillemarkshuset, Nordskovhuset, Piberhus, Statashuset, Sønderskovshuset, Urnehuset
  Terslev Hastrup, Høsten Torp, Kværrede, Tollerød, Tjæreby, Ulstrup, Årløse,
Bøgenakkehuset, Hebogård, Lundehuset, Nørre Slettehus, Pasbjerghuset, Råhuset, Stengelstrup Skyttehus, Tvedehuset, Tørvelyngshuset, Tågehuset
  Øde Førslev Hesselbjerg, Simmendrup
  Freerslev Høsten Torp, Langesnog, Annesgård, Farigmagshuset, Hestehavehus, Holtegård, Holtestrædehuset, Kirkehuset, Klokkehus, Munkehuset, Præsteskovshuset, Sporhuset

Gisselfeld Kloster Gods i Præstø Amt

Bårse Everdrup Akselved, Everdrup, Størlinge, Tågeskov
  Snesere Over Even, Snesere, Snesere Torp
Fakse Fakse Ebbeskov, Fakse Præstevængehus
  Hylleholt Indelukkehus
  Karise Præstevænget
  Kongsted Borup Hestehave, Kongsted-Borup, Brødebæk Mølle, Grunderup, Leestrup, Lundehuset, Skjelbækshuset, Tornemark
  Øster Egede Bødkerhuset
  Sønder Dalby Borup, Dalby-Borup, Høsten, Rode
  Tureby Dyrehavehusset
  Ulse Ålebækshuset, Fritzehus, Nielstrup, Olstrup, Sloverup, Ulse, Ulse Mark
Hammer Mogenstrup Borupgård
  Toksværd Boserup, Dysted, Gødstrup, Nystedhuset, Porsmose, Toksværd
Stevns Hellested Barup
  Lyderslev Sønderskov
Tybjerg Aversi Aversi, Assendrup Hestehave, Stavnehuse
  Herlufmagle Herlufmagle, Kapionshuset, Spragelse, Torvelyngshuset, Vasehuset
  Tybjerg Bækstruphus, Hæggerup, Tybjerg, Tybjerglille
  Vester Egede Åledshuset, Brodebæks Mølle, Denderup, Vester-Egede, Hesede Skov, Præsterum Huse, Rønnede

Gjorslev Gods

Valløby Prambrohuset
Holtug Gjorslev, Gjorslev Bøgeskov, Holtug, Raahoved Skov, Råby, Allehuset i Bøgeskoven, Klokkehuset, Nørremosehuset, Nørreskovhus, Præsteskovhus, Skansehuset, Skovfogedhuset
Lille Heddinge Lille Heddinge
Magleby, Stevns Klippinge, Magleby, Magleby Huse, Råmose, Skæppelund, Køyehuset, Mosehuset, Møllesøhuset, Præstøhuset, Søholm Vagthus, Skomagerhuset ved Møllesø,
Store Heddinge Bjælkerup, Kongeskoven, Renge, Seinhus, Sierslev, Store Heddinge, Tommestrup, Sierslev Mølle
Strøby Strøby, Strøby Egede, Strøby Kro, Strøby Mølle
Varpelev Varpelev
Højerup Højerup
   

Jomfruens Egede Gods

Fakse Fakse Fakse Strand, Hovby, Jyderup, Sandhuset
  Kongsted Eskildstrup, Hyllede, Kongsted, Svennerup, Tingerup
  Sønder Dalby Aas, Babberup, Bankevængshuset, Dalby, Druestrup, Frenderup, Høsten, Jenstrup, Rode, Tågerup, Brodegården, Kielstrupgården, Vispingehuset, Viverup hus,
  Øster Egede

Aas, Atterup, Jomfruens Egede, Hejede, Nyrup Mølle, Nyrupgård, Viverup
Dyrehavehuset, Gammelvangshuset, Kohavehuset, Limovnshuset, Lygtehuset, Monteholthuset, Piphuset, Rønholtehuset, Rugvængehuset,  Rødeledshuset, Røghuset, Sandhuset,  Skinderledshuset, Væverhuset,  Ødevængshuset, Vispingehuset

Ringsted Ørslev Ørslev

Juellinge Gods

Hårlev Ammerup, Hårlev, Hårlev Overdrev, Lille Linde, Lystrup, Lille Tårnby
Alslev Alslev, Alslevgaard, Bonderød, Hyrdehus, Gannebro, Steglesnogshus
Fakse Værløse, Tokkerup, Basse Huset
Karise Gammelby, Jerslev, Karise, Olstrup, Pebringe, Store Linde, Totterup
Basse huset,  Grøfteledshus, Hellested brohus,  Kulagergården og huset, Løghuset,   Overdrevshus, Tryggevælde gård
Frøslev Frøslev, Møllemarkshuset, Slågårdshus
Hellested Arnøje, Barup, Hellested, Nyby, Taastrup
Hestehavehus,  Juellinge Mølle, Nyholtehuset
Lyderslev Lejdertofte, Nyholtshuset
? Hovmandsledshuset i Alslev/Karise.

Klintholm Gods

Borre Nørre Vestud, Råby, Tiendegården
Elmelunde Elmelunde, Østermark
Keldby Spejlsby
Magleby, Møn Busemarke, Busene, Karensby, Klinteskoven, Klintholm, Magleby, Mandemarke, Stubberup
Bjergemark huse, Østre Mølle, Stengården, Skovfogedhus

Rosendal Gods

   
Fakse (steder) Borrishoved, Ebbeskov, Fakse, Fakse Strand, Favreby, Fuglsang, Hovby, Jyderup, Lille Elmue, Rejnstrup, Strandhusene, Strandhoved, Strandlodden, Tystrup, Vallebo, Vråmose
Fakse (huse) Allehus ved Rosendal, Bleghuset, Blåbæk Mølle, Dyrehavehuset ved Rosendal, Ellebækhuset = Tranehuset, Enghavehus, Favreholtshuset, Indelukkethuset i Strandhoved, Kohavehuset, Kæmpekrogshuset, Kålhavehuset, Limgravhuset, Margrethelund, Prøvegårdshuset, Pulvergård, Rødehus, Råmosehuset, Skjoldhøjhuset, Storkehuset, Vråmosehuset i Rejnstrup, Øllemosehuset
Kongsted, Eskildstrup, Hyllede, Leestrup, Krageborghuset
Tureby Dyrehavehuset, Rødehus, Storkehuset
Snesere Sjolte

Vemmetofte Kloster Gods

Fakse Alslev Holtegården, Tågerup, Smedehus Overdrev
  Fakse Ebbeskov, Ebbeskovhuset, Elmue, Lille Elmue, Fakse, Hovby, Elmuehuset, Limgravhus, Limkule, Stubberup, Stubberup Overdrev, Skovfogedhus, Overdrevshus, Vivede, Vivede Møllehus, Rynkevængehuset ved Vivede, Skuderuphuse, Brandskovshuset, Truntevænge i Vivede
  Hylleholt, del af Fakse Sogn Hylleholt, Kissendrup, Strandskoven, Strandskovshuset, Stibakkehusene
  Kongsted Eskildstrup
  Spjellerup Skuderup, Skuderuphuset, Snekkelstrup, Spjellerup Hospital, Truntevangshuset, Spjellerup Mølle, Spjellerup Kro, Strandskoven, Vesterskovshusene, Rødeledshuset. Mørkehuset
  Vemmetofte Dyrehaven, Hornskov, Kirkebro, Myrehuset, Mørkehuset, Vesterskov, Vesterskovhuset, Ellebækshuset, Vemmetofte Værtskro
Stevns Havnelev Havnelev, Havnelev Hospital, Skørpinge, Holmehuset, Højstruphuset, Skørpinge Skole, Plushusene, Havnelev Mølle
  Hellested  
  Lille Heddinge  
  Lyderslev Lyderslev, Gevnø, Lund, Højstrup, Højstrupgård, Fællesskovshuset, Lundeledshuset, Morreskovhuset, Vissemosehuset, Skidenledshuset = Gevnø Markhus
  Smerup Smerup, Torøje, Lille Torøje, Torøje Mølle, Marelundshuset